Korner nr 6

Z drobnym opóźnieniem mamy marcowy numer naszego biuletynu. Rekord objętości wyrównany – 88 stron!

Kliknij aby pobrać plik:
PDF, EPUB

W numerze:
Cezary Hince
   Szafirowy jubileusz finałów Pucharu Polski na szczeblu okręgu bialskopodlaskiego w latach 1978 – 2022
Marek Ziemba
   Rzeszowskie derby
Krzysztof Kostka
   Początki Zagłębia Lubin 1945-1946
Wojciech Frączek
   Kluby ekstraklasy dziś
Wojciech Frączek
   Bilans sezonów reprezentacji Polski
Sylwester Kielar
   1988/89 – III liga grupa VII
Sylwester Kielar
   1988/89 – III liga grupa VIII
Andrzej Janicki
   Sekcja piłkarska MKS Mazur Ełk – część I
Karol Meller
   Wyniki dwucyfrowe w rozgrywkach warmińsko-mazurskich. Sezon 2021/2022
Krzysztof Mielczarek
   W Śląsku Wrocław i Koronie Kielce
Krzysztof Mielczarek
   W Śląsku Wrocław i Stali Mielec
Michał Łabuś
   JKS Jarosław na ligowym szlaku (cz. VI: 1968 – 1970)
Dariusz Anaszko
   George Kimpton – angielski trener w Polonii
Artur Fortuna
   Prognozy ligowe

PS. Serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych do publikowania w naszym kwartalniku. Przyjmujemy tylko materiały własne na temat historii lub statystyki piłki nożnej. Termin nadsyłanie artykułów do następnego wydania „Kornera” to 20 czerwca 2023. Plik razem z ewentualnymi zdjęciami lub innymi grafikami należy wysłać na adres mailowy redaktora naczelnego podany wewnątrz każdego numeru. Jeśli publikacja będzie zawierać tabele ligowe prosimy o wcześniejszy kontakt w celu przesłania szablonu używanego w redakcji.

3 myśli na temat “Korner nr 6

  1. Tak tylko w kwestii dopowiedzenia do artykułu o derbach Rzeszowa:
    – rzeszowskie drużyny rozgrywały mecze towarzyskie już od września 1944 r.
    – „Sokół dość szybko zniknął z piłkarskiej mapy miasta” polemizował bym, czy tak szybko. Sokół w 1949 r. stał się Spójnią, posiadał sekcję seniorów, jak również juniorów, którzy m. in. w 1953 r. zdobyli 3 miejsce mistrzostw Polski. W grudniu 1954 r. połączyły się zrzeszenia Spójni i Ogniwa (Resovia) tworząc ZS Sparta. 16 marca 1955 r. Sparta stała się na powrót Resovią, a medaliści juniorskich mistrzostw Polski stanowili trzon jej drużyny.
    – „Zgodnie z informacjami podanymi w ówczesnej prasie, Resovia rozegrała 15…” W tym okresie Resovia rozegrała przynajmniej 22 mecze towarzyskie (ale tu rozumiem, że autor brał tylko mecze z prasy)

    Polubienie

    1. 1. Kiedy kilkanaście lat temu zacząłem kompletować wyniki derbów, zwróciłem się do administratorów strony Resovii z prośbą o pomoc w ustaleniu wspólnej historii. Liczyłem na to, że klub z tak „BOGATĄ HISTORIĄ I TRADYCJĄ” ma równie bogate archiwa, w których znajdują się nieprzebrane złoża wiedzy. Nic z tych rzeczy. Nie będę cytował niepoważnych komentarzy, które otrzymałem w zwrotnym mailu – były, mówiąc bardzo oględnie, mało merytoryczne. Poradziłem sobie bez ich pomocy i cieszę się, że cała reszta nie jest kwestionowana.
      2. Mój artykuł traktuje w 99 % o derbach Stal – Resovia. Od początku mojego pomysłu na tę publikację nie przywiązywałem zbyt wielkiej wagi do wstępu, więc nie będę polemizował z Marcinem w kwestiach przez niego poruszanych. Dlatego też niewykluczone, że Resovia rozegrała 22 mecze towarzyskie, szczerze mówiąc niezbyt mnie to interesuje. Szczególnie po przeczytaniu kilku publikacji, w których autorzy szczycą się tym, że klub powstał wcześniej od Cracovii (?), Wisły Kraków (?), argumentując dość dziwnie rok założenia, umieszczony dumnie w herbie klubu.
      3. Najbliższe derby będą miały nr 90, a nie 89, jak niektórzy piszą na podkarpackich stronach.

      Polubienie

Dodaj komentarz